از کجا بفهمیم دیسک گردن داریم ؟

منتشر شده در: 6 فروردین 1403 ، 13:06

بدن انسان قوی و منعطف و بدون ایراد ساخته شده ، اما سبک زندگی غلط یا ورزش نکردن می‌ تواند بلا های وحشتناکی سر بدن شما بیاورد . با خم شدن مداوم روی گوشی ، بلند کردن وسایل سنگین به طرز نادرست ، عدم رسیدگی به بدن و تقویت نکردن مفاصل ، جای تعجب نیست که خیلی از افراد ، در مقطعی از زندگی خود گردن درد را تجربه کنند .

بیماری دیسک گردن فراتر از یک درد در گردن است و می ‌تواند تأثیر زیادی بر شغل ، خانواده و کیفیت زندگی شما داشته باشد . در این مطلب می ‌خواهیم به موضوع دیسک گردن بپردازیم و روش‌ های درمان آن را با ورزش و تغذیه معرفی کنیم .

دیگر نیاز نیست برای خدمات رادیولوژی به مراکز تصویر برداری مراجعه کنید . با خدمات رادیولوژی در منزل ، هرگونه تصویر برداری که نیاز دارید را در خانه خودتان انجام دهید .

دیسک گردن چیست ؟

دیسک گردن یکی از انواع بیماری های ارتوپدی و یکی از مشکلات و بیماری های ستون فقرات شایع است. در واقع زمانی که گفته می ‌شود شما به دیسک گردن مبتلا هستید ، منظور این است که دیسک ‌های بین مهره‌ های گردن شما بر اثر استرس یا فشار و ضربه آسیب دیده ‌اند و توانایی قبلی برای خم شدن و چرخش را ندارند . دیسک گردن فراتر از یک درد در ناحیه گردن می باشد .

حتما نیاز به ارتوپد دارید پس سریع کلیک کنید : ویزیت متخصص ارتوپد در منزل

از آنجایی که بیرون‌ زدگی یا فتق دیسک گردن علت اصلی مشکل درد گردن در بیشتر افراد است ، اغلب مردم به اشتباه بیماری دیسک گردن را با فتق دیسک گردن یکسان می ‌دانند . در حالی که دیسک ‌های گردن به علل مختلفی می ‌توانند تحت تاثیر قرار بگیرند و دچار مشکل شوند .

فتق دیسک گردن چه علائمی دارد ؟ 

  اگر بخواهیم به طور جامع به علائم نگاهی داشته ‌باشیم، علائم دیسک گردن حاد به شرح زیر خواهند بود :

گردن درن

درد در شانه‌ ها

درد در بازو یا دست

ضعف در بازوها

گرفتگی و سفتی گردن

درد و بی حسی در انگشتان و کف دست

بی حسی یا گزگز در بازوها یا در طول دست

دشوار شدن مهارت ‌های حرکتی مانند بستن دکمه‌ های پیراهن یا در دست گرفتن خودکار برای فرد

در موارد شدید ، فتق دیسک گردن می ‌تواند حتی باعث ایجاد اختلال در عملکرد روده یا مثانه و مشکل در راه رفتن برای فرد شود.

از دیگر خدمات پزشکی و پرستاری در منزل : آزمایش در منزل

علائم خطرناک دیسک گردن چیست ؟

اگر دیسک فتق شده در گردن به طناب نخاعی فشار وارد کند ، ممکن است که آسیب‌ های جدی به نخاع وارد شود . اگر این اتفاق برای افراد بیفتد ، ممکن است که نیازمند درمان‌ های جدی و سریع باشند .

علت دیسک گر‌دن چیست ؟

همانطور که اشاره کردیم ، کهولت و افزایش سن اصلی ‌ترین علت بروز دیسک گردن است ، چرا که با افزایش سن توده ‌های استخوانی کاهش می ‌یابند و نمی‌ توانند به قوت قبل تداوم داشته‌ باشند . در نتیجه فشار بیشتری روی دیسک‌ ها وارد می ‌شود و ممکن است مشکلات مختلفی به وجود بیایند . به‌ طور کلی علل اصلی بروز دیسک گردن به شرح زیر هستند 

تخریب دیسک در طول زمان : با افزایش سن ، دیسک به طور طبیعی حالت هیدراته خود را از دست می‌ دهد و انعطاف‌ پذیری و دوام کمتری پیدا می‌ کند . احتمال ایجاد ترک و پارگی در دیسکی که محتوای آب کمتری دارد بیشتر است . همچنین با افزایش سن ، استخوان‌ مهره‌ ها حمایت کمتری از دیسک‌ ها ارائه می‌ کنند

ضربه : ضربه مستقیم به ستون فقرات می ‌تواند باعث پارگی یا فتق دیسک شود . در واقع علت بیشتر دیسک ‌های گردن در جوانی ضربه ناگهانی و فشار بیش‌ از‌حد به دیسک ‌ها است . فعالیت ‌های ورزشی مختلف یا حوادث رانندگی از دلایل اصلی بروز دیسک گردن بر اثر ضربه هستند .   

سایر عوامل : اختلالات بافت همبند یا سایر ناهنجاری ‌ها در ستون فقرات ، از دیگر علت ‌های کمتر شایع دیسک گردن حساب می شوند .