مزیت‌ها و معایب بلیط هواپیما چارتر

منتشر شده در: 23 اردیبهشت 1403 ، 21:25

سفرهای هوایی و چگونگی آن همیشه یکی از دغدغه‌های مسافران است. در ابتدا اصلی‌‌ترین قدم در این مسیر تهیه بلیط هواپیما است. بلیط هواپیما انواع مختلفی دارد که در این میان بلیط هواپیما چارتر یکی از بهترین بلیط هاست، اگرچه معایبی نیز دارد. این نوع بلیط از نظر اقتصادی معمولا بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ است که باعث شده طرفداران بسیاری داشته باشد. در ادامه به نقد و بررسی بلیط هواپیما چارتر‌ می‌پردازیم.

بلیط هواپیما چارتر

چیستی و چگونگی بلیط چارتری

بلیط‌های هواپیما به دو دسته بلیط سیستمی و بلیط چارتری تقسیم بندی می‌شوند. بلیط هواپیما سیستمی به آن دسته از بلیط‌هایی گفته‌ می‌شود که قیمت آن‌ها توسط سازمان‌های رسمی تعیین‌ می‌گردد و شرکت‌های هواپیمایی موظف خواهند شد که بلیط را تنها به قیمت تعیین‌شده بفروشند. اما در زمینه بلیط‌های چارتری موضوع کمی متفاوت‌ می‌شود، گاهی اوقات یک شرکت هواپیمایی بنا به هر دلیلی تصمیم به فروش یک یا تعدادی از صندلی‌های پرواز مشخصی را‌ می‌گیرد، در چنین موقعیتی یک آژانس مسافرتی این صندلی‌ها را اجاره کرده و با قیمت دلخواه خود به فروش‌ می‌رساند. چنین بلیطی را بلیط چارتری‌ می‌گویند.

مزیت‌های بلیط چارتری

حالا که بلیط چارتری را خدمت شما عزیزان معرفی کرده‌ایم در ادامه به مزیت‌های این بلیط هواپیما خواهیم پرداخت تا بتوانید خریدی هوشمندانه را تجربه کنید. مزایای بلیط چارتری به شرح زیر است:

قیمت مقرون به صرفه

آژانس‌های مسافرتی به منظور قیمت گذاری بلیط هواپیما سعی‌ می‌کنند قیمتی کم‌‌تر از قیمت بلیط سیستمی تعیین کنند تا این موضوع به عنوان یک مزیت رقابتی در مقایسه با شرکت‌های هواپیمایی تعیین شود. با وجود این‌‌که این بلیط‌ها قیمت بسیار کمتری دارند اما از نظر کیفیت هیچگونه تفاوتی با بلیط‌های سیستمی ندارند. لازم به ذکر است که در همه ایام سال قیمت بلیط چارتری پایین‌تر از قیمت بلیط سیستمی نیست، گاهی اوقات و در تعطیلات میان سال تحصیلی که پیک سفرهاست قیمت بلیط‌های چارتری حتی ممکن است بیش از بلیط سیستمی باشد. با توجه به این مسئله بهتر است زمانی که قصد سفر دارید مرتبا سایت‌های آژانس مسافرتی را چک کنید تا بهترین قیمت بلیط هواپیما را خریداری نمایید.

اطمینان خاطر خرید بلیط لحظه آخری

در برخی موارد هنگام مراجعه به شرکت‌های هواپیمایی با این موضوع مواجه‌ می‌شوید که بلیط هواپیما مورد نظر شما به پایان رسیده و تمامی بلیط‌ها به فروش رسیده‌اند. با وجود بلیط چارتر و آژانس‌های هواپیمایی این موضوع اصلا جای نگرانی ندارد چراکه در این شرایط احتمال آنکه آژانس‌های مسافرتی بلیط چارتری این پرواز را داشته باشند بسیار زیاد است. لازم به ذکر است که در چنین موقعیتی قیمت بلیط چارتری برابر با بلیط سیستمی است و یا حتی ممکن است بیش از آن باشد اما در عوض شما را به پرواز و مقصد مورد نظرتان می‌رساند.

بلیط هواپیما

معایب بلیط هواپیما چارتری

همان‌‌طور که بلیط هواپیما به سبک چارتری مزایای ویژه خود را دارد دارای معایبی نیز هست. قوانین وضع شده برای پروازهای سیستمی با پروازهای چارتری کمی متفاوت است و همین مسئله منجربه ایجاد معایبی شده که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

دشوار بودن کنسلی بلیط چارتری

اگر شما یک بلیط هواپیما سیستمی خریداری کرده باشید و به هر دلیلی تصمیم به کنسلی سفر بگیرید حداکثر تا زمانی که هواپیما پرواز نکرده باشد فرصت دارید و در این شرایط‌ می‌توانید بخشی از هزینه پرداختی خود بابت خرید بلیط را پس بگیرید. اما این مسئله در رابطه با بلیط‌های چارتری چگونه است ؟ حداکثر زمان برای کنسل کردن بلیط چارتری حداکثر ۳ ساعت قبل پرواز است و هیچگونه مبلغی بابت کنسلی بلیط عودت داده نمی‌شود.

یکسان بودن قیمت بلیط کودک و بزرگسال

اگر شما در سفر خود کودک خردسال به همراه داشته باشید هنگام خرید بلیط سیستمی زمانی که سن کودک را وارد‌ می‌کنید خواهید دید که قیمت بلیط مخصوص او بسیار کم‌‌تر از بلیط‌های عادی افراد بزرگسال‌ می‌شود، این موضوع یک مزیت برای خرید بلیط سیستمی است. در مقابل هنگام خرید بلیط هواپیما به صورت چارتری هیچ تفاوتی بین بلیط برای افراد سنین مختلف وجود ندارد. در واقع بلیط شما و کودک خردسالتان از قیمت یکسانی برخوردار است.

قیمت بیشتر هنگام پیک سفر

تعطیلات رسمی در کشور همانند تعطیلات نوروز و... دقیقا با پیک سفر برابر است. در چنین شرایطی آژانس‌های مسافرتی نیز قیمت بلیط را افزایش‌ می‌دهند و حتی قیمتی بالاتر از بلیط سیستمی ارائه‌ می‌دهند. اگر فاصله زیادی با زمان سفرتان دارید بهتر است که برای خرید بلیط عجله نکنید چراکه بلیط‌های لحظه آخری قیمت بسیار عالی دارند.

مراقب باشید به دام کلاهبرداران نیوفتید

در هر زمینه خرید و فروشی همیشه افرادی وجود دارند که به قصد فریب و کلاهبرداری افراد شروع به فعالیت‌ می‌کنند. این دسته از افراد معمولا بلیط‌ها را به قیمت بسیار کم‌‌تر می‌فروشند ولی در واقع هیچ بلیط هواپیمایی را به شما ارائه نمی‌دهند و تنها سرمایه خود را از دست‌ می‌دهید. برای اجتناب از چنین اتفاقی سعی کنید از سایت‌های معتبر اقدام به خرید بلیط چارتری نمایید.

بلیط هواپیما چارتر، رزرو آنلاین بلیط چارتری ارزان، الی گشت

بلیط چارتر را از کجا بخریم؟

با توجه به این‌‌که تاکنون اطلاعات نسبتا زیادی را در مورد بلیط چارتر کسب کرده‌اید ممکن است تصمیم به خرید بلیط هواپیما چارتر گرفته باشید. همان‌‌طور که ذکر شد کلاهبردارانی نیز در این زمینه دام افکنده‌اند و این موضوع نگران کننده است. برای داشتن یک خرید بلیط چارتری مطمئن بهتر است به سایت‌های معتبری همچون اسنپ تریپ مراجعه کنید. این آژانس مسافرتی با سابقه کسب حداکثر رضایت مشتریان در زمینه فروش بلیط چارتر هواپیما، قطار، روزرو هتل و... فعالیت‌ می‌کند. خدمات فوق‌العاده این مجموعه به شما کمک‌ می‌کند یک سفر جذاب و دل‌انگیز را تجربه کنید.